úterý 6. listopadu 2018

Minipivovar Monopol v Teplicích

Po dlouhé době jsem se ocitla na místě, které mě opravdu nadchlo, takže vlastně ráda udělám i něco na způsob reklamy :-)

O pivovaru Monopol v Teplicích jsem už slyšela dřív, dokonce jsem při procházení kolem nahlížela do pěkné kavárny vepředu, ale nikdy se nějak nehodilo jít dovnitř.
Až včera konečně (!) nastala příležitost strávit v pivovaru pěkný večer. Kromě toho, že mají spoustu dobrých piv (já teda ochutnala jenom Karlíka, dobrý) úplně mě nadchly zdejší prostory.



průchod u vstupu
Dozvěděla jsem se, že původně tady bylo varieté, prošla jsem si i vrchní ochoz a udělala pár nekvalitních mobilních fotografií.









Dům byl postaven kolem roku 1850, byl využíván jako hostinec, později pod názvem Variete zum Schwan (U Labutě) jako kabaret s hudbou, tancem a cirkusovými prvky se stal oblíbeným a vyhledávaným podnikem v širokém okolí. Nacházel se v něm obrovský sál s balkonem a krásným zdobným stropem s prvky secese. 
V dobách socialismu sloužil jako obchodní dům lahůdkových potravin s názvem „Monopol“. Po roce 1989 se využívala pouze malá část domu pro obchodní činnost. 

Zchátralý objekt na Masarykově třídě koupili manželé Jiří a Gabriela Schönbauerovi, kteří v té době již společně vlastnili v Teplicích několik zavedených restaurací a klubů, a rozhodli se pro vybudování restaurace s vlastní výrobou piva a ubytováním. Objektu ponechali původní zavedený název Monopol. 
V letech 2012-2014 prodělal areál rozsáhlou rekonstrukci. Snaha byla celé budově vrátit původní podobu. Projekt Monopolu připravil architekt David Vondrášek z barrandovských filmových ateliérů, který připravil i vlastnoručně nakreslené návrhy interiéru. 
Vstupní ulička se snaží připomínat dobu první republiky, a jelikož Teplice byly česko-německým městem, objevují se ve zde i německé názvy obchodů. 

Fotodokumentace původního vzhledu stropu neexistovala a před rekonstrukcí byl strop v takovém stavu, že na něm už žádné malby vidět nebyly. Ke slovu se proto dostali zkušení umělečtí štukatéři, kteří na něm pracovali dva měsíce a barvy domalovávali malíři. 

Na první pohled zaujmou měděné pivní varny, které jsou srdcem teplického pivovaru. Ve městě se tak po čtyřech desetiletích začalo znovu vařit pivo. 












Z místního tisku: https://usti.idnes.cz/minipivovar-monopol-v-teplicich-doq-/usti-zpravy.aspx?c=A141127_2119476_usti-zpravy_alh

a takhle to tu vypadalo kdysi





Žádné komentáře:

Okomentovat