Dneska jsme teplé a jarní počasí trochu přecenili a naplánovali výlet do Malé Skály. Bylo sice krásně a teplo, ovšem nahoře bylo přeci jen dost sněhu a v lese, kam slunce tolik neproniklo, byly některé cesty totálně ledovaté. Někde se to dalo porůznu obejít, trasu jsme (já a Jess) víceméně dodržely, ovšem o pády nebyla nouze....
V Malé Skále jsme zaparkovali u nádraží a přes obec se vydali k řece. Hned na začátku se nám ukázal pěkný první výhled na Pantheon.
Cesta po modré směrem k Drábovně se ukázala jako pěkný oříšek, jinak řečeno, bylo to o ústa. Nahoře už to ale docela šlo, přeci jenom tam slunce proniká lépe a cesta už ubíhala o dost líp. Nejprve jsme se zastavili na vyhlídce na Pantheon. Vzadu byly vidět zasněžené Krkonoše.
Přes Voděrady k Frýdštejnu už vedla pěkná suchá silnice, to nás potěšilo. Nahoře zbývá pořád docela hodně sněhu...
v dálce se ukázal Ještěd
Když jsme se přehoupli přes kopec, ukázal se nám poprvé i Frýdštějn
Hrad Frýdštějn byl založen ve druhé polovině 14. století pravděpodobně pány z Bibrštejna. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince, jemuž jsou připisovány také práce na výzdobě Pantheonu.
Hrad byl z části vytesán ve skále, stísněné prostory nutily stavitele k vytvoření patrové koncepce stavby. Obranu hradu zajišťovaly hradby, do nichž byla zapojena i velká kulatá věž. Ta je dominantou Frýdštejna a také nejlépe zachovalou částí hradu. Byla vystavěna na nejvyšším skalisku tak, aby z ní bylo možno obhlédnout široké okolí. Věž je asi 15 m vysoká a má 9 metrů v průměru, s dvouumetrovou tloušťkou zdiva. Jediný vchod byl v prvním patře asi 6 - 7 m nad úrovní nádvoří.
Za Frýdštejnem se cesta zase trochu zhoršila, některá místa na hřebeni k Pantheonu byla celkem problematická, ale zvládli jsme to a došli až na vyhlídku na konci. Po celém hřebeni je spousta různých drobných staveb, pomníčků, vytesaných nápisů.
deska s runovým nápisem PRSYMESL upomínající na bájného Přemysla Oráče |
Přemyslova mohyla |
brána do Pantheonu |
Pomníček upomínající na statečného námořníka z lodi Quiberon, který 12. října 1820 zachránil z potápějící se lodi maminku s dítětem.
Samotný hrad byl ještě zavřený, tak jsme ho minuli a zamířili rovnou na vyhlídku. Na nejvyšším místě je tam kříž, ke kterému se dá vystoupat po schůdcích.
a o kus dál je vyhlídka na údolí Jizery
Suché skály |
Z vyhlídky jsme se kousek vrátili a celkem bezpečně už sestoupili dolů k řece. Přešli jsme přes lávku a podél řeky se vrátili k autu. V létě tu bývá docela šrumec, teď všude zavřeno. Koupání by tu mohlo být fajn, ale asi to spíš všechno zaberou vodáci...
Vyhlídka, na které jsme stáli |
tak teda nevim.... |
Protože byl výlet o něco kratší, než jsme původně mysleli a taky to dolů rychle klouzalo, měli jsme ještě čas a rozhodli se podívat do Železného Brodu.
Zaparkovali jsme na náměstí, přešli přes řeku a oklikou se vrátili.
Na náměstí nás zaujala budova městského muzea, která prorostla do historické roubenky.
O kus dál jsme narazili na pěkné zákoutí u kostela sv. Jakuba
Kostel z 18. st., který vznikl přestavbou staršího kamenného. V sousedství se nachází fara (první zděný dům ve městě), roubená zvonice. Jednolodní stavba s půlkruhově uzavřeným presbytářem se sakristií po severní a kaplí po jižní straně. Hlavní oltář pochází z let 1932-1933 a byl zhotoven podle návrhu architekta R. Klenky. Dřevěná zvonice stojí u kostela sv. Jakuba. Původní stavba z roku 1761 téměř celá v roce 2007 shořela. Další rok byla zrekonstruována do původní podoby
Z map jsem potom zjistila, že o kus dál se nacházejí krásné stavby lidové architektury, je tu vesnická památková zóna, která by určitě stála za návštěvu. To jsme ovšem nevěděli, takže jsme se vrátili k autu a vydali se k domovu. Sluníčko celou dobu svítilo, takže po té dlouhé době temna to byla dneska vítaná změna.
Žádné komentáře:
Okomentovat