Silvestrovská procházka se nečekaně vydařila, takže z krátkého výletu na Paví vrch jsme nakonec obešli na smíchovském břehu mnohem víc.
Paví vrch je výraznou vyvýšeninou poblíž levého břehu údolí Vltavy a dominantním geomorfologickým prvkem Malvazinek. Je tvořen horninami ordovického stáří. Výchozy těchto hornin jsou vidět na západní straně svahu Pavího vrchu. Hlavně je tu ale parádní skoro kruhový výhled...
Cestou k Santošce jsme míjeli hodně poničenou Říhovu vilu, která byla postavena v letech 1929 až 1930 architektem Josefem Karlem Říhou ve funkcionalistickém slohu pro vlastní potřebu.
Dominantou oblasti je ale obrovská Krulišova vila. Vila je nazývána podle původního majitele, uhlobarona Kruliše. Při pražském povstání v květnu 1945 byla dlouho útočištěm jednotek SS, vzdaly se až 6. května. Od jejího znárodnění roku 1948 ji využívá ministerstvo vnitra. Za socialismu zde byla jedna z rušiček zahraničního rozhlasového vysílání.
výhled od vily na Vyšehrad |
V ulici Na Václavce jsme si prohlédli vilu Václavka. Vila z roku 1905 postavená stavitelem Kordou ve stylu historismu. Z vily se stala věhlasná zahradní restaurace, jejímž majitelem byl smíchovský rodák pan Běloušek. Za první republiky zde byl dokonce zahradní taneční parket. Fasáda domu je bohatě zdobena sgrafitovou výzdobou s motivy z české historie.
Protože bylo fakt krásné počasí, rozhodli jsme se procházku si prodloužit a kolem stadionu Nikolajka vylézt ještě k Mrázovce a Bertramce.
před vchodem na stadion nahoře u Mrázovky |
Žádné komentáře:
Okomentovat