Na nejdelší výlet z celé dovolené jsme se vydali hned ve středu. Stačilo zajít do půjčovny aut hned vedle hotelu. Půjčené auto byl maličký Fiat Punto, jel jako dobře, ale v horách to do kopců nebylo úplně ono. Nicméně dojeli jsme celou cestu v pohodě, jen jsme občas brzdili auta za náma, ale tak co už :-)
První místo, kam jsme se přes hory na jih Kréty dohrabali, bylo starověké město Gortys. Dost jsem se tam těšila a moje očekávání místo přesně splnilo. Oproti Knossu bylo krásně opuštěné, taková ta atmosféra osamělých turistů, kteří prozkoumávají prastaré tajemné ruiny, super!
Po zániku mínojské civilizace nastoupili na její místo Mykéňané, kteří byli také zdatnými obchodníky a jejich písmo bylo narozdíl od toho mínojského rozluštěno, takže je k dispozici velké množství záznamů z té doby. Z období mykénské kultury také pravděpodobně pocházejí báje o stvoření světa a legendy o jednotlivých řeckých bozích.
Mykénská civilizace zaniká po vpádu Dórů, za jejich panování vzniká právě město Gortys a celkově na ostrově roste populace. V období 6. až 4. století př. n. l. fungovaly krétské městské státy v relativní míru a klidu a z této doby pochází i tzv. gortýnský zákoník. V roce 67 před n. l. přebírá vládu nad ostrovem Římská říše a Gortys se stává hlavním městem Kréty. V 60. letech přichází na Krétu křesťanství a právě v Gortysu je biskupem Titem založena první křesťanská církev.
Mytologicky je oblast Gortys spjata s nejvyšším bohem Diem. Zeus, maskovaný do podoby bílého býka, sem unesl krásnou Europu a pod starým platanem (který tu mimochodem stojí dodnes) s ní splodil tři děti se jmény Minos, Rhadamanthys a Sarpedon. Město Gortys zmiňuje ve svých eposech Illias a Odyssea i slavný řecký básník Homér. V Illiadě je Gortys vyobrazen jako město obklopené hradbami. V Odyssei město autor zmiňuje v souvislosti s putováním spartského krále Meneláa, který se s částí svého loďstva vrací domů z Trojské války, když ho u břehů v blízkosti Gortyny zastihne silná bouře. Ohromné vlny vhání lodě přímo na útesy a mnoho z nich také úplně zničí, posádku ale šetří.
Slavný Gortyský zákoník, který se zde nachází, je nejstarší dochovaný evropský právní akt a skoro úplně zachovaná epigrafická památka, jejíž vznik se datuje do zhruba poloviny 5. století před n. l. Text se dochoval na stěnách odária (místnosti k produkci hudby, provozování divadla, recitaci poezie) v severní části agory v blízkosti akropole. První fragment nápisu byl objeven v roce 1857 na kameni zastavěném do nedalekého mlýna, nyní se nachází v Louvru. Goryský zákoník byl předpis pokrývající více oblastí práva, nejvíc řeší regulaci soukromprávních vztahů, taky obsahuje ustanovení z práva procesního. Z některých souvislostí je zjevné, že zákoník nahradil co do věcného obsahu starší předpis.
tohle je krásný prastarý olivovník, kterých bylo kolem spousta, o platanu jsem se dozvěděla až posléze |
Mimo oplocený areál se nachází ještě množství dalších vykopávek a pozůstatků nejrůznějších historických objektů, třeba akropole, malého římského divadla, stadionu, ženských a mužských lázní a několika svatyní (svatyně egyptských bohů Isis a Serapis, chrám Apollon Pythios ad.). My jsme zašli jenom kousek od parkoviště a viděli pár různých zdí a sloupů, ostatní ruiny byly trochu z ruky a my pospíchali dál.
Ke konci 4. století n. l. se Kréta stala součástí Východořímské říše, v 8. století pustošili celý ostrov arabští nájezdníci, kteří v roce 824 přebírají nad ostrovem vládu. Zakládají Heraklion jako hlavní město muslimského Krétského emirátu. V roce 960 Krétu dobývá zpět Byzantská říše. Po rozpadu Byzantské říše byla Kréta v roce 1204 prodána Benátčanům. Ti sváděli věčné boje s Turky se střídavými výsledky. V roce 1669 nastává turecká okupace a Kréta se stává součástí Osmanské říše. V 19. století probíhaly boje za připojení Kréty k Řeckému království. Roku 1898, kdy byl ostrov Kréta zbaven turecké nadvlády a dostává se pod mezinárodní správu, teprve roku 1913 se Kréta stává oficiálně součástí Řecka.
Dalším naším cílem byl Phaistos, naštěstí ten už byl nedaleko.
Starobylé město s palácem Phaistos (nebo také Festos či Faistos) bývalo jedním z nejvýznamnějších center mínojské civilizace a ve své době i nejbohatším a nejsilnějším městem jižní Kréty. Nejstarší stopy o osídlení této oblasti pocházejí z období 4 000 př. n. l.
Na rozdíl od Knossu je ovšem naleziště Phaistos původní, nic není dostavováno nebo upravováno, hlavním cílem naleziště Phaistos je ochrana zdejších významných pozůstatků. Z celého náhorního komplexu je navíc parádní výhled na Messarskou planinu i vzdálené pohoří Ida.
hory, které jsme museli s fiátkem překonat, foceno z parkoviště |
cesta k vykopávkám |
pohled na hory |
všude byla spousta kaktusů, poznala jsem opuncii, která dokonce kvetla |
Zajímavým místem je určitě malebný Benátský přístav s egyptským majákem. Historicky přístav spadá do 14. století, do období benátské výstavby a prosperity. Maják, který tu dnes vidíme, byl postaven Egypťany ve 30. letech 19. století, kdy Turci předali Krétu do rukou právě Egyptu.
vchod do pevnosti |
dochovaná městská brána |
Vzhledem k tomu, že nás čekala s fiátkem ještě docela dlouhá cesta zpátky, museli jsme další procházení omezit a radši se vydat k autu. Ale to hlavní jsme snad viděli.
Žádné komentáře:
Okomentovat