sobota 23. února 2019

Z Benešova na Konopiště

Ráno jsme se probudili do mrazivého rána, po řadě teplých dní pěkné překvapení. Přesto jsme se pořádně oblékli a vydali na naplánovaný výlet do Benešova a na Konopiště. Když si člověk na mráz zvykl, dalo se to i bez rukavic, navíc sluníčko pěkně svítilo a nikde nikdo nebyl, což je na Konopišti asi vzácnost.
Zaparkovali jsme v centru Benešova a vydali se prozkoumat místní pamětihodnosti. Jako první jsme se zastavili u starého židovského hřbitova. Hřbitov byl založen v 17. století, po roce 1980 byl ale změněn v parčík s několika ponechanými náhrobky. Část historických náhrobků byla přemístěna na Nový hřbitov, který byl založen v roce 1883.


Minuli jsme náměstí a kolem zvonice ze 17. století (původní dřevěná přestavěna do zděné podoby v 1. třetině 19. století) s jedním z nejstarších zvonů v Čechách došli ke zřícenině kláštera v místě zvaném Karlov.


Na Karlově byla Benediktem Benešem založena malá osada s kostelíkem. Právě zde byl pak na počátku 13. století Tobiášem z Benešova zbudován minoritský klášter Nanebevzetí P. Marie, z kterého se dodnes dochovala pouze zřícenina presbytáře se dvěma gotickými okny se zbytky kružeb a opěrnými pilíři.


V roce 1294 klášter podlehl rozsáhlému požáru, ale byl zanedlouho poté opět obnoven. Koncem 14. století byla započata stavba chrámu. Dne 19. 5. 1420 byl klášter vypálen husity. Další zkáza ho čekala v roce 1648. To byl vypálen Švédy a znovu již nebyl obnoven.  



Jen o kousek dál jsme minuli tzv. horní zvonici s kostelem sv. Mikuláše. Ten je nejstarší dochovanou stavbou v Benešově- byl postaven ve 13. století v gotickém slohu, po požáru v 16. století byl renesančně přestavěn.




Prošli jsme ještě okrajovými částmi Benešova, podešli hlavní silnici a po žluté značce se vydali do parku kolem zámku Konopiště.
Vznik zámeckého parku Konopiště se datuje na přelom devatenáctého a dvacátého století. Po dendrologické stránce je park osázen hlavně domácími dřevinami a pokud započítáme i druhy nepůvodní, tak zde roste více než dvě stovky druhů stromů a keřů. Park se tak řadí mezi nejcennějším v Česku.



přesně takhle se tváří Jessina nad prázdnou miskou

a takhle když se blíží doba žrádla...
Základem konopišťského zámku byl raně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století, postavený ve stylu francouzského kastelu. Rohy stavby byly osazeny čtyřmi věžemi, další tři věže vycházely z průčelí. Po renesančních úpravách přišlo baroko a s ústupem obranné funkce snížení šesti věží do úrovně pater. 
Převratné změny se dotkly zámku v průběhu vlastnictví následníkem trůnu arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este. Na jeho rozkaz byl zámek přestavěn podle zásad historizujícího romantismu, jeho okolí upraveno v rozlehlý park a vznikl Růžový sad. 




V zámeckém příkopu je medvědárium, ve kterém má být medvěd Jiří, který sem přišel ze ZOO Zlín. Buď byla medvědovi zima a byl někde zalezlý anebo má zimní spánek. My jsme viděli jen tohohle...


pohled na Konopišťský rybník

zámek zespoda

vchod do Růžové zahrady, zatím zavřeno
Přes vrch Tuškov jsme se oklikou začali vracet a z vyvýšených míst se nám ukazoval zámek ze všech možných úhlů.




Obešli jsme celý park a vrátili se do Benešova. Protože jsme předtím náměstí minuli, rozhodli jsme se tam přeci jenom zajít.


Asi nejpěknější stavbou na náměstí je barokní kostel sv. Anny postavený roku 1708 v rámci výstavby piaristické koleje a vysvěcen o dva roky později. Architektem byl Giovanni Battista Alliprandi.


Z náměstí jsme se už vrátili k autu a domů, pěkné to bylo, už aby ale bylo i to jaro....

Žádné komentáře:

Okomentovat