neděle 22. května 2022

Pojizeří

Sobotní výlet dnes vedl podél Jizery až nad Mladou Boleslav a zpátky. První zastávka byla u (pro mě) dosud neznámého zámku Stránov. Stojí trochu stranou hlavního tahu asi 3 km na jih od Mladé Boleslavi.

pozdně barokní kostel sv. Václava před zámkem 

Zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu z 15. století, ze kterého se dochovala výrazná kamenná věž. V průběhu následujících let byl několikrát upravován. Současný pohádkový vzhled zámku je výsledkem poslední novorenesanční přestavby z 19. století. Autorem návrhu byl architekt Josef Schulz.



V roce 1917 zámek koupil ředitel Škodových závodů Josef Šimonek, který byl za zásluhy o rozvoj průmyslu povýšen do baronského stavu. Jeho syn František Šimonek na zámku žil se svou rodinou až do znárodnění v roce 1950. Po znárodnění byl zámek využíván jako dětský domov, od roku 2003 je opět v rukou rodu Šimonků, byl zpřístupněn veřejnosti a probíhají postupné rekonstrukce.



Vystoupali jsme na věž, výhled nebyl kdovíjaký, zajímavé bylo spíš bezprostřední okolí a zámek samotný...


dole je vidět viadukt v Krnsku- významná technická památka z roku 1924

pohled směrem k Českému Ráji




myslím, že tam někde vzadu vykukoval Ještěd

Další navštívené místo byla Přírodní památka Radouč na kraji Mladé Boleslavi. Zaparkovali jsme u OBI a vydali se přes louku hledat místní slavné obyvatele :-)



Byla to docela sranda, sysli se tam sice nehemžili, jak jsem si představovala, ale vždycky se nějaký zájemce o mrkev objevil (já vím, nekrmit). Taky jsou dost rychlí, pro kousek mrkve  si sice přijdou, ale pak rychle pelášej pryč. Fotit je chce trpělivost a hodně času...




Nicméně bylo to super a určitě se sem ještě někdy podívám. Dál jsme jenom přejeli přes Jizeru a kousek podél ní dojeli do Podhradí.  Podhradí proto, že se nachází pod hradem Zvířetice.

 
Od doby, co jsem tu byla naposledy, se Zvířetice hodně změnily. Tenkrát (cca 2008, 2009?) to byla opuštěná zřícenina, kam se moc lidí nevypravilo. Teď je tu hotel z bývalé sýpky, pokladna se vstupným a zřejmě před naším příjezdem i nějaká akce s historickými kostýmy a občerstvením. 


V areálu s dominantní věží jsou pozůstatky panského sídla zbudovaného koncem 13. století pány z Lemberka. Gotický hrad s rozsáhlou dispozicí prošel v 16. století výraznou přestavbou v renesančním stylu, v 17. století byl upraven pro hospodářské a správní účely. Hrad svou obytnou funkci plnil do roku 1720, kdy vyhořel a byl následně opuštěn. Dodnes se dochovaly relikty obytných budov a dvou válcových věží.









Výhledy z věže stojí za to, výrazný Ještěd, nějaké ty dominanty Českého Ráje, taky Bezděz a asi i Ralsko...


nedaleký Brejlov a Bába a Dědek sopečného původu


Ještěd




Dole jsme si ještě prošli celý areál, místní studna je hluboká 50 metrů (až na úroveň řeky Jizery)


... a je do ní vstup zakázán





Dolů jsme to vzali druhou stranou a cestou se ještě krátce zastavili u kostela sv. Barbory se zvonicí v Debři. Gotický kostel ze 14. století byl barokně upraven a dnes ho využívá pravoslavná církev. Vedlejší barokní zvonice s osmibokým půdorysem byla postavena na přelomu 17 a 18 století.


Pojizeří je sice na nejrůznější památky hodně bohaté, všude kolem byla spousta dalších zajímavostí, ale taky už bylo skoro 7, takže zbytek někdy příště. 

Žádné komentáře:

Okomentovat