Při polopracovním pobytu poblíž Sezimova Ústí zbyl čas i na několik vycházek do okolí;
první den jsme se vydali na nedaleký Kozí hrádek. V nečekaně pěkném dni jsme prošli skoro přes celé Sezimovo Ústí a potom po červené turistické podél Kozského potoka až k hradu.
Kozí hrádek se oproti mé poslední návštěvě asi před třiceti lety dost vylepšil. Když už do něj investovali, tak ho taky oplotili a vybírají vstupné, což je asi nakonec v pořádku...
Kozí hrádek proslul především jako místo, kde v letech 1412-1414 kázal a také vytvořil některá svá díla mistr Jan Hus. Z původního gotického hradu se do dneška dochovaly jen zbytky obvodového zdiva. Informací o Husovi a o hrádku se v okolí nachází poměrně dost.
Nedaleko hrádku jsme se ještě zastavili u Sokolské mohyly. Ta byla odhalena 6. července 1924 během konání župního sletu. Autorem díla je táborský sochař Jan Vítězslav Dušek.
Na náměstí Tomáše Bati v Sezimově Ústí jsme si cestou zpět prohlédli trochu zvláštní sochu zvanou Strážce času. Při bližším ohledání se ukázalo, že socha zároveň slouží jako sluneční hodiny (!).
Druhý den už tak pěkné počasí nebylo, ale pršelo jenom málo, tak jsme se dopoledne vydali na menší procházku do blízké obce Radimovice u Želče.
výhled směrem k Táboru |
výklenková kaple v poli |
novorománská kaple v Radimovicích |
pohled k Sezimovu Ústí |
Odpoledne jsme pak (konečně) navštívili nedalekou vilu prezidenta Beneše. Minule na to nějak nedošlo, protože větší skupiny se musí předem objednat, tentokrát se ale zadařilo.
Obytné a užitkové prostory byly v dvoupodlažním domě rozloženy do dvou členitých křídel. Společenské a obytné místnosti byly umístěny na jihozápadní stranu, v křídle situovaném k Lužnici. Prostorné světlé místnosti měly hladké stěny, pouze v obytné hale a pracovnách obsahovaly niky s poličkami. Strop obytné haly dekorovaly dřevěné trámy a strop Benešovy pracovny měl celodřevěné obložení.
Při rekonstrukci zůstala z původního zařízení zachována kachlová kamna v prezidentově pracovně, některé vestavěné skříně a prostor schodiště z vestibulu do patra.
postel, ve které E. Beneš zemřel |
V listopadu 1973 sepsala Hana Benešová závěť, v níž odkázala část mobiliáře a vilu s přilehlými pozemky Muzeu husitského revolučního hnutí v Táboře.
Žádné komentáře:
Okomentovat