Druhý den jsme se vydali zas trochu dál od centra. Už dlouho jsem totiž chtěla vidět slavnou Halu Století. Tramvají jsme popojeli k ZOO, prošli parkem a zjitili, že 1. května se zřejmě u haly koná nějaká velká akce- všude se stavěly tribuny a připravovala oplocení. Trochu to kazilo dojem z návštěvy, ale co už...
socha Diany v parku na náměstí Cibulskiego |
Hala století ve Vratislavi je impozantní stavba postavená podle plánů architekta Maxe Berga v letech 1911-1913. Tato budova je vysoká 42 metrů a má plochu 14 tisíc metrů čtverečních. Stavba je železobetonová konstrukce, která měla v době své výstavby největší rozpětí na světě. Výstavba komplexu byla spojena s pořádáním výstavy ke stému výročí historických a hospodářských úspěchů Slezska. Akce se konala u příležitosti 100. výročí vydání provolání císaře Friedricha Viléma III., v němž vyzval k lidovému odporu proti Napoleonovi. Odtud pochází název „Hala století“, který byl za komunistické éry přejmenován na Halu lidovou (Hala Ludowa).
Iglica v přední části
Centennial Hall je ikonickou, téměř 100 metrů vysokou ocelovou věží postavenou
jako památník po druhé světové válce. Tato věž byla původně navržena jako
symbol nově získaných západních území Polska. V roce 1964 z bezpečnostních důvodů zkrácena o 10 metrů.
průchod kongresovým centrem |
vedlejší Pavilon čtyř kopolí s muzeem moderního umění byl z přední strany pod lešením |
ochoz kolem fontány |
Hned za za fontánou v parku Szczytnicki se nachází slavná wroclawská japonská zahrada. Založena byla v letech 1909-1913 jako exotická zahrada pro sté výročí výstavy. Domovem je zde téměř 270 dřevin a 78 druhů asijských rostlin, z nichž 38 jsou endemické pro Japonsko, jako například Styrax japonicus. Japonská zahrada je důležitým symbolem Wroclawi.
Žádné komentáře:
Okomentovat