Ani tentokrát jsem se centru nevyhnula, ale přišla jsem tam z trochu jiné strany než obvykle. Nahlédla jsem do parku Ochsenbastei (Volská bašta), který vznikl v části bývalého opevnění.
Opět jsem procházela malebnýma uličkama a taky se podívala ke katedrále, ve které se zrovna konala mše.
Katedrála sv. Petra a Pavla je pozdně gotickým halovým kostelem postaveným v letech 1425-1497, který je největším svého druhu v celém Sasku. Jsou v něm umístěné barokní "Sluneční varhany" z roku 1703.
Vedlejší Waidhaus z 12. století je nejstarší světskou stavbou ve městě. Sloužil k různým účelům, ale jeho název odkazuje na dříví, které v něm bylo skladováno v 16. století.
|
pohled do Nikolaistrasse s Nikolaiturm |
|
z podloubí na Dolním náměstí |
K řece jsem sešla ulicí Neisstrasse, kterou vedla stará obchodní stezka Via Reggia, takže v ní stojí řada honosných domů. Mezi nimi vyniká zejména Biblický dům, který byl v roce 1570 postaven pro obchodníka s borytem. Jeho fasádu zdobí výjevy ze Starého a Nového zákona.
Dole u řeky mě zaujal pěkný murál, ale stál pod stromem, který zrovna prosvědovalo ostré slunce, takže fotka nic moc...
|
Waidhause zespodu |
Potom jsem se už konečně vydala přes hranici na Lužické Nise do Polska.
Na místě Starého mostu (Altstadtbrucke) stál dřevěný most už od roku 1298, kvůli válkám, požárům i zátěži byl mnohokrát přestavován. V letech 1906-1907 byl postaven kamenný most, který byl ale vyhozen do povětří 7. 5. 1945. Dlouho se tu řeka nedala překonat, až teprve v roce 2004 byl slavnostně otevřen stávající most jako symbol sbližování obou měst.
Na první pohled zde zaujme mlýnský komplex zvaný Dreiradenmuhle. V těchto místech stával mlýn už od počátků města, říkalo se mu mlýn U tří kol nebo Nemocniční mlýn. Ta výrazná budova je velká sýpka z roku 1938 s reliéfem "WAZE", který vytvořili v roce 1998 umělci Vahan Bego a Michal Bulak jako umělecké ztvárnění spojené Evropy.
|
pěkný pohled na německou část s katedrálou |
|
Plac Pocztowy za mostem |
Koupila jsem si nějaké jídlo v polské Žabce hned za mostem (v Německu je v neděli opravdu všechno důsledně zavřeno) a vydala se podél řeky po polské straně. Informační centru (v neděli zavřené) se nachází v domě Jakuba Bohma.
Na druhé straně řeky se nacházela pouhá 1/5 původního jednotného Gorlitzu, většina města a hlavně celé centrum byla tedy na německé straně.
V Polsku jsem při cestě od řeky zaznamenala krásné vilové čtvrti, nějaké secesní ulice a potom navazující pozdější výstavbu. Mohutné paneláky bohužel stojí na nejvyšším místě města a taky nejde rozpoznat, že jde o víc bloků, takže celek vypadá to jako jedna monstrózní pevnost z panelů...
Od paneláků jsem to vzala přes vilovou čtvrť do starší části města.
|
stará zdravotní škola |
Přes park jsem pak prošla k místní asi největší pamětihodnosti- Domu kultury.
Někdejší Hornolužická Síň slávy byla postavena v letech 1898- 1902 jako monumentální symbol sjednocení Německa a Horní Lužice. V minulosti zde sídlilo Muzeum císaře Fridricha s rozsáhlými sbírkami. Po 2. světové válce bylo muzeum zrušeno, od roku 1948 je budova využívána jako kulturní centrum.
Z polské části už jsem zjevně viděla vše, takže jsem se přes Most Jana Pavla II. vrátila zas do Německa. Na mostě probíhaly celní kontroly, byla jsem dost zvýhodněna tím, že jsem šla pěšky (respektive nikdo mě samozřejmě vůbec nekontroloval a navíc jsem se pohybovala o dost rychleji než fronta aut).
Hned za řekou mě zaujala obrovská budova Stadthalle Gorlitz. Tato koncertní síň byla otevřena v roce 1910. Budova byla provozována do roku 2005, plánovaná rekonstrukce byla ale v roce 2012 zrušena...
U Stadthalle už začíná městský park, na jeho okraji je tzv. Poledníkový kámen- historický kámen, který připomíná, že městem prochází 15. poledník.
|
památník Jakoba Bohme ve vedlejším Parku míru |
Docela dost jsem toho nachodila, tak jsem se vrátila odpočinout si a dát si kafe do ubytování.
Později odpoledne mi to ale nedalo a vydala jsem se ještě na poslední kratší vycházku. Docela jsem pospíchala, protože vlivem posunu času se stmívalo už po 17 hodině a já jsem nechtěla někde setmět. Zamířila jsem k železničnímu viaduktu a potom podél řeky lesoparkem.
|
viadukt z roku 1847 je jedním z největších a nejstarších železničních mostů v Německu |
|
pohled z vyhlídku u viaduktu na bývalý mlýn Obermuhle |
Asi hlavním cílem podvečerní cesty byla dřevěná budova Weinberghausu, bývalé turistické restaurace ve švýcarském stylu. Budova sloužila do 80. let, od té doby chátrá. Vedle se nachází ještě dřevěná vyhlídková věž.
Pod Weinbergem se nachází bývalé koupaliště v jezeře, zbyla tu zábradlí při vstupech do vody...
Nakonec jsem vyšplhala od řeky zase nahoru do města a kolem krásného pivovaru Landskron jsem se vrátila do centra.
Pivovar Lanskron založený v roce 1869 vaří pivo stále ještě tradičním řemeslným postupem s otevřeným a ručně vedeným kvašením. Pivo v místních 12 m hlubokých sklepích dozrává 6 až 12 týdnů podle druhu. Budovy pivovaru z pálených cihel jsou památkově chráněné.
Takže co na závěr.. i po třech dnech strávených v tomhle nevelkém městě jsem z něj nadšená a pobyt tady jsem si každou chvíli fakt užívala. Dost k tomu asi pomohlo i krásné slunečné počasí, pěkné ubytování a vůbec všeobecná pohoda. Gorlitz budu asi do budoucna všem jen doporučovat.
Pěkné.
OdpovědětVymazat