I v nejtemnějším období občas na chvíli vykoukne sluníčko. Ta chvíle ovšem nastala včera.. dnes bylo pošmourno. Včerejší zlepšení však stačilo na to, abych naplánovala výlet do pomětně profláknutých míst, která jsou ovšem (asi i kvůli tomu) tak trochu na okraji zájmu.
V Šárce jsem byla už určitě několikrát, ale všechno to bylo poměrně dávno a jak jsem zjistila, asi většinou po klasické trase dolů údolím (a možná předtím ještě na Hradiště).
Dnes jsem to vzala důkladně až z Vokovic a řadu míst viděla z nezvyklého úhlu anebo poprvé.
cesta na první vyhlídku ještě před Dívčím skokem |
pohled do údolí |
Přírodní rezervace Divoká Šárka sdružuje geologicky a botanicky vzácnou oblast v okolí Šáreckého potoka. Potok se zde zařezává do tvrdého skalního podloží tvořeného buližníkem a vytváří tak dvě stanoviště s výrazně odlišnými přírodními podmínkami. Na jižních svazích se nachází vzácná teplomilná vegetace, naopak na severních svazích najdeme vzácné druhy chladnomilné vegetace. Díky tomu patří mezi přírodně nejcennější lokality na území hlavního města.
Kousek níž ve svahu se nachází pozůstatek přírodního divadla. Zahájení činnosti divadla proběhlo 16. 5. 1913. Zásluhu na něm měli operní pěvec Emil Pollert, spisovatel a dramatik Jaroslav Kvapil a divadelní podnikatel a producent Antonín Fencl. Amfiteátr byl ve své době největším přírodním divadlem v Evropě a stal se inspirací pro další lesní divadla v zemi. Jeho kapacita byla 10 000 míst k sezení a 8 000 ke stání. Prvním představením byla Prodaná nevěsta. Díky tehdy nezalesněným kopcům byla v přírodním divadle výborná akustika. Svou činnost však ukončilo v roce 1922.
Od roku 2005 tu každé září probíhají představení některé klasické české opery. Sedí se přitom na dekách.
červený strom |
Dívčí skok odspodu |
hostinec Dívčí skok |
Žádné komentáře:
Okomentovat