sobota 15. července 2017

Slovensko 2017- cesta domů a zastávka na jižní Moravě

V pondělí ráno jsme se vydali směr ČR. Vzali jsme to teda trochu oklikou, protože jsem se chtěla podívat na prastarý kostelík nedaleko Nitry.
Cestou jsme se zastavili ještě u kláštera ve Hronském Beňadiku. Mohutný opevněný benediktýnský klášter patří mezi nejstarší a nejvýznamnější stavební památky na Slovensku. Podle historických dokumentů ho založili na základě rozhodnutí krále Gejzy II. v roce 1075 s cílem kolonizovat do té doby řídce osídlené údolí Hronu a podporovat myšlenky křesťanství.
Nejstarší částí klášterního komplexu byla románská bazilika, kterou vysvětili v roce 1075. Na jejích základech postavili v letech 1346 až 1375 dnešní gotickou baziliku sv. Egídia. Po roce 1537 klášter pod hrozbou tureckých nájezdů přebudovali na pevnost, takže k němu přibyly hradby a dělové bašty Posílení obranné funkce ho ale připravilo o hodně gotických prvků. Ty se v pozměněné podobě opět objevily až v rámci romantizujících úprav uskutečněných koncem 19. století.















Na to, jak významná je to památka bylo u kláštera a okolí totálně mrtvo. Působilo to až takovým tísnivým dojmem. Snad se dá dovnitř jít na bohoslužby, ale to, jak je klášter obrovský se vlastně zaznamenat nedá, leda z leteckých snímků z internetu.

Dál jsme pokračovali na Nitru, protože u sousedních Dražovců je kostelík, který jsem už fakt dlouho chtěla vidět. Dražovce jsou významnou archeologickou lokalitou se slovanským sídlištěm a s pohřebištěm z dob Velké Moravy.  Proslavil je ale hlavně vzácný románský kostel sv. Michala Archanděla z 12. století. Historici předpokládají, že kostelík původně stál uprostřed opevněného hradiště. Byl také vyobrazen na staré padesátikoruně a zahrál si ve spoustě filmů, třeba v Markétě Lazarové.

















Potom už jsme se krátce zastavili v Trnavě, projeli Senicou a Skalicí do Strážnice. Na dvě noci jsme se ubytovali v kempu u vodní nádrže Lučina. Kemp pěkný, čistý a přiměřeně plný a koupání v nedaleké nádrži moc příjemné.


vodní nádrž Lučina
Celkově jsme byli z tohohle koutu jižní Moravy docela nadšení. Kemp nás překvapil asi polovičními cenami za ubytování než na Slovensku, všude spousta různého občerstvení, služeb a prostě všeho nač si turista vzpomene. Ve Strážnici jsme hledali záchod a infocentrum. Na autobusovém nádraží (!) fungovaly skvelé a čisté záchody, v infocentru měli počítač s internetem, takže jsem si mohla stáhnout všechno, co jsem potřebovala, Strážnice je prostě město, kde všechno funguje :-)

Strážnicí jsme jen prošli centrem, na fotce věž u kostele sv. Martina. Kostel byl postaven původně jako gotický lutheránský v 15. století




socialistická výzdova na jednom z domů
Cestou k zámku jsme se stavili u Baťova kanálu. Baťův kanál neboli Průplav Otrokovice- Rohatec je historická vodní cesta vybudovaná v letech 1934-1938 firmou Baťa v délce 52 km, dneska využívaná už jen k rekreačním účelům.




Strážnický zámek - původně vodní hrad byl založen ve 2. pol. 13. století, kdy hrad a město patřilo Milotovi z Dědic. Měl strážní funkci (od něj také název města) . Na začátku 14. stol. jej obdržel za odměnu Vok z Kravař.
Nejvíce změnil tvář zámku Jan Jetřich ze Žerotína, přebudoval hrad na renesanční zámek s arkádami, v této podobě přetrval až do 19. stol., kdy dostal novorenesanční podobu. Posledními šlechtickými majiteli byla od rekatolizace po Bílé hoře až do konce 2. světové války hrabata z Magni. Poté zámek znárodnil stát.





V zámeckém parku je krásná platanová alej, kterou nechali vysázet Magnisové.





Ještě jsme navštívili synagogu. Ta byla postavena roku 1804 na místě původní modlitebny, kterou nejspíš poškodil požár. Synagoga se dočkala stavebních úprav už 1870, kdy získala novorománský vzhled. Svému účelu sloužila do roku 1941, kdy byla poničena jednotkami SA. Až roku 1991 byla synagoga vrácena židovské obci, která ji postupně zrekonstruovala.
Hřbitov byl založen na konci 18. století. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1648, většina z 1106 náhrobků je barokního a klasicistního typu. 










Když už jsme byli ve Strážnici, nemohli jsme se nestavit v nedalekých Plžích u známých sklípků. Památková rezervace lidové architektury Plže je chloubou obce Petrov.
V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Sklepy budovali sami vinaři a vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. ¨



















Cestou domů jsme si udělali zastávku u rybníku Velké Dářko nad Žďárem nad Sázavou. Je to taky hotový ráj pro turisty. Koupání tu musí být pěkné, ale nebylo počasí, tak jsme se jenom prošli.



Kamenný rybník

Žádné komentáře:

Okomentovat