Z Brna jsme i přes velká vedra podnikli i několik výletů. První z nich byl na sever do Boskovic.
Ač se to nezdá, cesta z Brna do Boskovic je docela v pohodě. Boskovice sice neleží na hlavní trati přes Blansko do České Třebové, ale v přestupní Skalici nad Svitavou vždy čeká vlak, který do Boskovic plynule pokračuje, takže je to v pohodě a celkem rychlé.
vláček, který pendluje do Boskovic se jmenuje Lucka |
Hlavním tahákem Boskovic je ale zdejší židovské město. Tam jsme se vydali po obědě v místní trochu retro restauraci Záložna.
Židovské město v Boskovicích je jedno z nejzachovalejších u nás. První židovské rodiny se do Boskovic přistěhovaly již ve 14. století. Postupně se židovská komunita rozrůstala a v 16. století byla založena Židovská obec. Vznikl zde židovský hřbitov, byly postaveny synagogy a počet židovských domů se zvyšoval. V roce 1727 vznikla samostatná obec oddělená od zbytku města bránami. Největší počet obyvatel židovské obce byl v polovině 19. století. Tehdy zde žilo 1810 obyvatel a stálo zde přes 100 domů. Majetnější rodiny postupně začaly odcházet do větších měst. Počet obyvatel klesl na počet 400 za první republiky. Za druhé světové války byly všichni deportováni do koncentračních táborů, z kterých se vrátilo jen 20 občanů.
nedaleké mikve |
vlevo židovské lázně, které fungovaly až do roku 1950 |
Po prohlídce židovského města jsme kolem zámku a letního kina začali stoupat k hradu.
Zámek postavili Dietrichsteinové celkem nedávno v letech 1812-26 na místě Dominikánského kláštera, který byl zrušen Josefem II. 1784. K zámku patří zámecký skleník, který původně sloužil jako zámecká oranžerie.
Nám se ve stupňujícím se vedru na prohlídku hradu nakonec ani nechtělo. Radši jsme si šli prohlédnout místní koupaliště :-) Odpoledne se naštěstí trochu zatáhlo a vedro polevilo. Cestou zpátky na nádraží jsme si ještě stihli prohlédnout místní židovský hřbitov.
Židovský hřbitov v Potoční ulici západně od centra ve svahu kopce pod zámeckou oborou byl založen nejpozději v 16. století. Na ploše 1,5 hektaru se nalézá 2400 náhrobků, též barokního a klasicistního typu, z nichž nejstarší zjištěný pochází z roku 1670.
Žádné komentáře:
Okomentovat