Cílem úterního výletu byla lanovka na Bublavě. Kdysi dávno jsme tu strávili velikonoce a pamatuju si pěknou rozhlednu s chatou na kopci.
Z Horní Blatné jsme to vzali přes Jelení a bývalý důl Rolava neboli Sauersack. Jde o pozůstatky cínového dolu, v širším okolí tohoto místa se rýžovala cínová ruda už od 14. století. Hornická aktivita v okolí Rolavy a Jelení vrcholila v 16. století. Za 2. světové války byla u Jelení vyhloubena šachta do hloubky 175 m a vyraženo v pěti patrech 14 kilometrů chodeb. Ve zdejší továrně využívali nacisté za války k práci vězně z nedalekého zajateckého tábora.
Bohužel, místo je v posledních letech čím dál tím známější (taky třeba kvůli televiznímu seriálu Rapl), turisti se sem jen hrnou, což stavu objektu a bezpečnosti lidí zrovna moc neprospívá
více třeba zde článek z irozhlasu
Docela výhoda bylo, že ráno jsme měli celý areál skoro pro sebe, takže to bylo o mnoho lepší než jsem si pamatovala z minula, kdy to tu vypadalo jako na nějaké atrakci z pouti. Areál jsme si stejně jenom v rychlosti prohlédli, vyfotili a pokračovali na Bublavu.
Zaparkovali jsme na parkovišti na Olověném vrchu a přemýšleli, jak je zdejší areál vůbec zorganizovaný, když je parkoviště i prodej jízdenek na lanovku skoro na vrcholu kopce. Pak jsme ale od paní v občerstvení, kde byla zároveň i pokladna, zjistili, že lístky na lanovku se dají koupit i dole u nástupu, to nás trochu uklidnilo.
Sešli jsme tedy po sjezdovce dolů a udělali si takový menší procházkový okruh po cestách a cyklostezce v Přírodním parku Přebuz. Potom jsme došli ke spodní stanici lanovky a v klidu dojeli nahoru. Zdejší skiareál v létě zjevně moc nežije, viděli jsme tu asi tak pět cyklistů, chata s rozhlednou na kopci jsou úplně opuštěné a v občerstvení jsme byli jediní hosté.
![]() |
pohled na obec Bublava ze sjezdovek |
Celou noc na středu intenzivně pršelo, ovšem ráno tak nějak postupně přestalo. Rozhodla jsem se to teda risknout a vydala se na asi nejdelší výlet z celého týdne. Vlakem jsem dojela do stanice Nejdek Oldřichov a odtud se po cyklostezce vydala do Nových Hamrů.
Nedaleko další "lesní" vlakové zastávky Nejdek- Sejfy jsem se zastavila u pomníku věnovaném (překvapivě) Františkovi Palackému. Těžko říct proč tady, že by sem jezdil? :-) Hned za pomníkem je samoobslužné občerstvení, tak snad bude fungovat tak, jak má...
Budka stanice Nejdek- Sejfy ukrývala překvapivý obsah :-)
![]() |
centrum Nových Hamrů |
Dál jsem pokračovala po žluté turistické značce do Horních Hamrů a odbočila z ní k vyhlídce nad kapličkou s lavičkou jako dělanou na svačinu.
![]() |
výhledy od lavičky |
Dál cesta vedla na rozcestí Perninský vrch a Schuppenova cesta nad Perninkem. Tam jsem uhnula na zelenou. Z rozcestí Dolovina se otevřel pěkný výhled na Plešivec.
Nedaleko odtud je opravená kaple Panny Marie z 2. poloviny 19. století a neopravená stará německá vodárna z roku 1912.
Cestou proměněnou v potok a posléze bažinu a potom po mokré louce jsem došla na okraj Horní Blatné.
V Blatné jsem navštívila místní hospodu a pak se vydala na poslední úsek cesty. Šla jsem po tzv. Vrchové cestě ke kapli a pak už pořád z kopce do Stráně.
![]() |
pohled na Blatenský vrch z Vrchové cesty |
![]() |
pohled přes louky na Stráň směrem k Potůčkům |
Ke svému velkému překvapení jsem za celý den vůbec nezmokla. A že to dlouhou dobu vypadalo dost nahnutě...
Žádné komentáře:
Okomentovat