neděle 24. června 2018

Přístav, pláž, Montjuic, Parc de la Ciutadella

V blízkosti centra je spousta míst, kam se dá jít procházet, relaxovat a tak. Hned první den jsme se šli projít do přístavu a podívat na pláž.
Port Vell se proměnil před olympiádou v roce 1992 ze zanedbaného pobřeží na elegantní přístav jachet.





Hned u přístavu je taky památník Kryštofa Kolumba- monument e Colom (Kolumbův sloup)- nachází se  na konci Ramblas a byl vytvořen v roce 1888 u příležitosti Světové výstavy. 60 m vysoký monument je korunován sochou objevitele ukazujícího na otevřené moře. Nahoru se dá vystoupat na vyhlídku s panoramatickým výhledem na celé město.





Naproti z Moll d´Espagna se po dřevěné lávce dá obdivovat lanovka vedoucí na Montjuic (na fotce je kabina zrovna schovaná v té věži) a samozřejmě řady kotvícíh jachet.











Když jsme obešli přístav a minuli spoustu černochů s nabídkou rozloženou na plachtách na zemi, došli jsme až na městskou pláž.
Pláže se táhnou od Barcelonety dál asi 5 km, všude jsou stánky, bary a dost lidí. V souvislosti s olympiádou tu vzniklo hodně architektonicky zajímavých moderních budov.











Známá socha Ryba od Franka O. Gehryho. Nešla teda moc vyfotit...







Mezi pláží a přístavem se nachází známá čtvrť Barceloneta. Původně to byla rybářská vesnice připomínající starou Neapol. Vznikla v polovině 18. století, kdy sem byli přemístěni obyvatelé, kteří museli uvolnit prostor pro stavbu citadely (na místě dnešního parku). V důsledku sanace města před olympiádou ustoupily zchátralé budovy elegantní promenádě a řadě restaurací. Ovšem řada domů zůstala v původní podobě a tak se zachovalo i dost z přímořského šarmu rybářské čtvrti s řadou hospůdek, lokálů a živým sousedským životem.






Sant Miguel del Port- krásný místní kostel
Další místo, které jsme navštívili je vrch Montjuic. Cesta metrem z centra byla v pohodě a za chvíli už jsme vystupovali na stanici na Placa d´Espanya.





Na monumentálním Place d´Espanya, které bylo založeno jako vstup na Mezinárodní výstavu v roce 1929, se nachází bývalá aréna pro býčí zápasy. Dneska je v ní luxusní obchodní dům.






Kousek od náměstí už se otevírá pohled na řadu schodů s fontánami, které vedou vzhůru k Palau Nacional d´Art de Catalunya. Večer tu bývají fontány nasvícené a hraje do toho hudba...





Ve spodní části jsme si (zvenku) prohlédli krásnou stavbu- Pavelló od Miese ven der Rohe. Průkopník modernistických architektů postavil tuto funkcionalistickou budovu jako německý příspěvek ke Světové výstavě v roce 1929. V roce 1980 byl pavilon zrestaurován; vyznačuje se čistými liniemi a jednoduchými tvary. Kombinace hladkého mramoru, žuly, skla a vodních ploch vytváří klidnou, téměř meditativní atmosféru. Mezi exponáty je třeba často kopírované křeslo Barcelona vyrobené speciálně pro návštěvu španělského královského páru v pavilonu. Dodnes je klasikou mezi sedacím nábytkem.











Cestou nahoru k budově Museu Nacional d´Art de Catalunya (MNAC) jsme míjeli nádherné barevné schodiště.









Od budovy Národního muzea katalánského umění je pěkný výhled směrem k náměstí, odkud jsme přišli. Muzeum sídlí v budově postavené také v roce 1929 a může se pochlubit jednou z nejvýznamějších sbírek středověkého umění v Evropě.




vlevo je vidět Sagrada Familia, kulatá dominanta vzadu je Torre Agbar
Vrchu Montjuic se také přezdívá Magická hora, stávala tu římská pevnost a Jupiterův chrám, býval tu hřbitov a pevnost, ze které Španělé ovládali obsazené území. Od Světové výstavy v roce 1929 tu byly postaveny stylové pavilony, výstavní síně, olympijský stadion, před olympiádou (1992) tu proběhla celková rekonstrukce.
Na Montjuicu jsou všude pěkně upravené parky, spousta fontánek a soch.





V galerii Fundacio Joan Miró našly místo pro prezentaci socha a malby Joana Miróa. Kromě toho jsou Miróova díla roztroušeny po celém městě (malba na letišti, mozaika na bulváru Ramblas). Katalánci Miróa zbožňují, protože na rozdíl od Picassa (který tu nějakou dobu žil) pochází skutečně z Barcelony.





Z Montjuicu jsme sešli směrem do čtvrti Poble Sec a cestou minuli divadelní institut.





Na severním úpatí Montjuicu se nachází čtvrť Poble sec- dělnická čtvrť s pohodovou atmosférou. Koncem 19. století byla celá Avinguda del Paral.lel lemovaná divadly, bary a kabarety, mezi nimiž se nacházel i legendární podnik El Molino, kopie proslulého Moulin Rouge. V okolí je ještě stále pár klubů a hlavně řada restaurací a malých barů.




Rozhodli jsme se jednu restauraci vyzkoušet a celkem nás překvapilo, když nám číšník přinesl pivo, ve kterém plavaly kousky ledu. Asi to bylo proto, že sklenice byly tak namražené, že se v nich vytvořil led ze zbytků vody. Pivař by se asi hrozně pohoršoval, ale nám to v tom vedru vůbec nevadilo.. naopak, pivo nám přišlo dost k chuti.










Další park, který jsme navštívili až úplně nakonec, poslední večer, byl Parc de le Ciutadella blízko našeho ubytování. V areálu parku se v roce 1888 konala Světová výstava (těch se v Barceloně teda konalo). Od té doby tu zůstalo zachováno několik modernistických budov postavených speciálně pro tuto akci. Hlavní vchod tvoří triumfální oblouk v maurském stylu.






kostel Capella Castrense v parku
Hned za kostelem se nachází budova Katalánského parlamentu. Skoro jsme tomu nejdřív nechtěli věřit, nevypadá moc reprezentativně, ale opravdu. On vlastně Katalánský parlament nemá asi až tak velké pravomoci (aspoň dokud se Katalánsko opravdu neoddělí od Španělska).




jezírko s loďkama
Socha mamuta byla vytvořena roku 1907 podle makety katalánského sochaře Miquela Dalmaua. Šlo o vůbec první železobetonovou sochu v katalánské metropoli. I toto dílo byla součástí ambiciózního plánu, který však nedošel svého naplnění. Přední katalánský geolog a speleolog Norbert Font Sagué (1874-1910) totiž zamýšlel zaplnit park celou sérií soch vyhynulých zvířat, která kdysi obývala i území Katalánska. Dalším v řadě měl být obří diplodocus, nicméně z projektu sešlo kvůli nečekané smrti jeho iniciátora v roce 1910. Mamut je tedy jediným pozůstatkem jakési plánované pravěké zoo.





Na velkém jezírku uprostřed parku je monumentální fontána se sochami gryfů a mořských božstev zvaná Cascada. Údajně byla inspirována fontanou di Trevi v Římě. Jeskyně byla jedním z prvních projektů Gaudího.





Před jezírkem se nachází místo, které nás zaujalo už na mapě. Jde o Gloriet transseksuála Soniy. Moc jsme nevěděli, co si pod tím představit, ale na místě jsme se dozvěděli, že v roce 1991 tady byla Sonya zavražděna skupinou neonacistů.





Nahoru k fontáně se dá vystoupat.








Nedaleko se nacházející hrad tří draků je pseudostředověká stavba z červených cihel, kterou navrhl modernistický architekt Lluis Doménech i Montaner. Během druhé Světové výstavy sloužila jako kavárna, dnes tu je zoologické a geologické muzeum.





Naproti stojí elegantní skleník z litiny a skla a zimní zahrada, nyní se rekonstruují.







a na stromech tu rostou pomeranče!






Tak to je asi tak všechno z letošní návštěvy Barcelony. Míst, která by se tu dala navštívit, by tu bylo určitě mnohem víc, tak minimálně na týdenní pobyt.... ovšem i tak jsme toho viděli docela dost. Ostatní snad někdy příště.

Žádné komentáře:

Okomentovat