pátek 6. srpna 2021

Do rodiště Komenského

Poslední výlet jsem si naplánovala (původně) docela odpočinkový, rozhodla jsem se z hlavní silnice na Slovensko dojít do Komně po neznačených cestách a potom pokračovat loukama do Bánova.

Plán to byl pěkný, ale jako obvykle se ukázalo, že realita klade pěkným plánům spoustu ošklivých překážek, což se projevilo hned po vystoupení z autobusu. Cesta, která byla na mapě, v reálu nějak chyběla, a silnice do Starého Hrozenkova je nepříjemně frekventovaná, jeden kamion za druhým, chodit se po ní je hazardování se životem...

Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem to obešla přes lom Rasová. Jde o bývalou pískovnu zatopenou vodou, teď se v ní vyskytují vzácní živočichové i rostliny.


Jenom o kousek dál (tam, co měla být další cesta) jsem vyfotila pomník letecké havárie. 23. října 1957 tu došlo k leteckému neštěstí, při kterém zahynuli tři vojáci. Vojenské letadlo vyletělo z Trenčína, ale panovaly hodně špatné povětrnostní podmínky a byla mlha. Právě kvůli špatnému počasí letadlo narazilo do stromů a havarovalo. Na památníku byla původně letecká vrtule, ale kdeže ty časy jsou.. teď to tu vypadá hodně zanedbaně.


Vzhledem k tomu, že cesta pořád nikde, nezbylo než se ponořit do lesa a nějak to do Komně projít. Naštěstí jsem na cestu po čase narazila a kopřivama a podobnýma radostma jsem se prodírala jenom kousek. Většinou jsem pak šla po pěkných cestách loukama, kde se začaly otevírat výhledy a za chvíli se pode mnou ukázala i Komňa.


Jan Amos Komenský se narodil 28. března 1592, ale neví se přesně, kde to vlastně bylo. Spekuluje se mezi Uherským Brodem, Nivnicí a Komňou. Pro Komňu by mluvilo asi to, že jméno Komenský je odvozeno od názvu Komňa. Ve vsi má být kámen na místě, kde stál rodný dům Komenského. Většina historiků se ale přiklání spíš k Nivnici, jsou i teorie, že se Komenský narodil u studánky na cestě mezi Nivnicí a Komňou, když se jeho rodiče do Nivnice stěhovali.... no, asi se to už přesně nedozvíme.

V Komni je ale rozhodně památník Komenského v budově památkově chráněné sýpky z roku 1774.



Kromě nejrůznějších odkazů na Komenského se v obci nachází také památkově chráněný zrekonstruovaný domek z roku 1850, který slouží jako ukázka bydlení zvěrokleštiče z druhé pol. 19 století a je zde umístěna expozice tohoto řemesla (děkujeme pěkně).

Vedle kostela sv. Jakuba Většího je škola J. A. Komenského a z druhé strany kostela obecní úřad s jednou z mnoha soch Komenského. Kámen na místě rodného domu jsem nikde neviděla...



Z Komně jsem se vydala po žluté značce pěknou cestou po pastvinách. Asi třikrát jsem potkala lesní zvěr, jeden srnec dokonce asi třicet metrů přede mnou spokojeně vyšel z lesa, rozhlídl se a zase rychle do lesa zašel...


studánka Modrá voda

Po zelené a neznačených cestách jsem se pak dostala ke kapličkám nad Bystřicí pod Lopeníkem. Cestou jsem viděla kus cesty, kterou jsem šla v pondělí na Lopeník, i když samotný Lopeník vidět nebyl, jenom vyhlídkové místo, kde jsem seděla a Mikulčin vrch, kde jsem se stočila do Lopenického sedla.

Nad Bystřicí se nacházejí dvě kapličky v místech, která jsou spojována s místním poustevníkem Janem Dielcem.





Od kapliček jsem pak už jenom sešla k silnici a po ní se dostala do Bánova, odkud jezdí dost autobusů zpátky do Brodu.

Žádné komentáře:

Okomentovat